Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Zmarszczki pod oczami – kompendium

Strona główna » Blog » Zmarszczki pod oczami – kompendium

Zmarszczki pod oczami pojawiają się stosunkowo wcześnie, wyprzedzając nawet o kilka lat powstawanie zmarszczek w innych obszarach twarzy. U niektórych osób zmarszczki pod oczami tworzą się jednak wyraźnie szybciej, podczas gdy ich rówieśnicy nadal cieszą się gładką skórą. Od czego zależy tempo starzenia się skóry wokół oczu i jak można nad nim zapanować?

Cechy dobrego kremu na zmarszczki pod oczami

Cechy złego kremu na zmarszczki pod oczami

liczne substancje czynne pochodzenia naturalnego
 • niewiele substancji aktywnych
 • składniki pochodzenia syntetycznego: parabeny, silikony, EDTA
szybko wchłaniająca się konsystencjalepka, słabo wchłaniająca się formuła
 • uniwersalny – dla kobiet i mężczyzn, na dzień i na noc
 • bezzapachowy lub delikatnie pachnący
 • z wyraźną np. kobiecą nutą zapachową
 • substancje zapachowe często uczulają
Izoze krem pod oczy

IZOZE EYESKUTECZNY KREM NA ZMARSZCZKI WOKÓŁ OCZUKUP TERAZ

Jak powstają zmarszczki pod oczami?

Zmarszczki pod oczamiZmarszczki pod oczami to podłużne zagłębienia w skórze, które niestety dodają nam lat. Są one wynikiem załamania się struktury skóry oraz warstwy kolagenu i elastyny, które znajdują się bezpośrednio pod nią. Oczywiście nasza skóra wraz z wiekiem nabiera większej tendencji do zmarszczek, ale nawet młode osoby nie są całkowicie wolne od tego problemu. Pierwsze zmarszczki pod oczami mogą pojawić się nawet w wieku 20 lat.

Zmarszczki pod oczami mają złożone podłoże. Jedną z przyczyn ich powstawania jest to, że skóra wokół oczu posiada bardzo mało gruczołów łojowych i łatwo ją przesuszyć, a sucha skóra jest również mniej elastyczna. Poza tym skóra w okolicach oczu jest wyjątkowo cienka i przez to łatwiej ulega odkształceniom. Do tego dochodzi intensywna praca znajdujących się pod nią mięśni mimicznych – każdego dnia mrugamy ponad 14 tysięcy razy, do tego mrużymy oczy gdy wyrażamy emocje, czy reagujemy na ostre światło. Nasza skóra jest też codziennie atakowana przez wolne rodniki, degenerujące włókna kolagenowe. Oprócz tych istotnych czynników, dochodzi jeszcze jeden, pieczętujący zmarszczki pod oczami. 25 lat to wiek, kiedy fibroblasty spowalniają produkcję włókien podporowych, a procesy naprawcze, które dotąd sprawnie uzupełniały zużywający się kolagen, przestają być w pełni wydajne. Wtedy zwykle zaczynają się tworzyć pierwsze zmarszczki mimiczne pod oczami i zmarszczki wokół oczu.

Oprócz wieku, ich powstawanie determinuje kilka czynników, które sami możemy wyeliminować. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, z jakim typem zmarszczek mamy do czynienia.

Wyróżniamy cztery podstawowe typy zmarszczek:

 • mimiczne – które powstają na skutek ruchów mięśni twarzy, to one pojawiają się na naszej skórze najwcześniej
 • posłoneczne – które wiążą się z negatywnym skutkiem promieniowania słonecznego
 • senne – które zależą od ułożenia skóry w czasie snu
 • grawitacyjne – które są wynikiem starzenia się skóry i spadku jej sprężystości

Pierwsze zmarszczki pod oczami 20 lat, dlaczego tak wcześnie?

Wbrew pozorom zmarszczki pod oczami w wieku 20 lat nie są rzadkim zjawiskiem. Co przyśpiesza powstawanie zmarszczek? Są to głównie takie czynniki, jak:

 • niezdrowy tryb życia – np. za mała ilość snu, spanie niezgodnie z naszym wewnętrznym zegarem biologicznym. Nasza skóra regeneruje się najlepiej podczas nocnego odpoczynku, który powinien trwać minimum 7 godzin,
 • brak odpowiedniej pielęgnacji – spanie w makijażu, niedbanie o nawilżenie skóry i ochronę przed negatywnymi czynnikami, jak np. wolne rodniki, przyczynia się do przedwczesnego starzenia skóry,
 • niezdrowa dieta – niedobór składników odżywczych oraz za mała ilość wypijanej wody odbije się prędzej, czy później na naszym wyglądzie. Rafinowany cukier niszczy włókna kolagenowe w tzw. procesie glikacji, przyśpieszając starzenie,
 • nałogi – toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym powodują, że skóra wiotczeje i starzeje się w szybszym tempie,
 • niedobór witamin A, E i C –  substancji odpowiadających za usprawnienie naturalnej produkcji kwas hialuronowego,
 • stres – kiedy przeżywamy silny stres, nasz organizm wytwarza kortyzol, którego zwiększony poziom przyczynia się do pogorszenia jakości wytwarzanego kolagenu,
 • promieniowanie UV – konsekwencją opalania na słońcu i w solarium jest fotostarzenie się skóry: staje się sucha, cienka, wiotka i szybciej pokrywa się zmarszczkami,
 • wolne rodniki – uszkadzają barierę ochronną skóry i degradują włókna kolagenowe, przez co staje się sucha i mało elastyczna, a to sprzyja zmarszczkom.

Rodzaje zmarszczek wokół oczu

Zmarszczki wokół oczu dzielą się na następujące typy:

 • zmarszczki na dolnej powiece – są to głównie zmarszczki mimiczne pod oczami, choć za ich powstawanie może odpowiadać też przesuszenie skóry lub po prostu jej starzenie,
 • kurze łapki – promieniste linie rozchodzące się od zewnętrznych kącików oczu. Są wynikiem mrużenia oczu,
 • opadająca powieka – jest oznaką wiotczenia skóry na górnej powiece, niekiedy też świadczy o osłabieniu mięśnia okrężnego oka.

rodzaje zmarszczek

Zmarszczki pod oczami – jak im zapobiegać?

Zmarszczki pod oczami to zjawisko, któremu zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż leczyć. Głębokie bruzdy mogą okazać się niemożliwe do usunięcia domowymi sposobami, dlatego warto już wcześniej pomyśleć o tym, jak uchronić się przed przykrymi konsekwencjami. Bardzo ważny jest sposób pielęgnacji twarzy. Podstawą jest odpowiednie oczyszczanie i stosowanie właściwych kosmetyków. Podrażnienia spowodowane zbyt silnymi środkami znacząco przyspieszają proces starzenia się skóry. Jeśli zależy nam na pięknej, zdrowej skórze, powinniśmy też zrezygnować z używek, a w szczególności papierosów. Zawarta w nich nikotyna sieje spustoszenie w strukturach podskórnych.

Czy w ramach profilaktyki powinniśmy już sięgać po kremy zapobiegające powstawaniu zmarszczek? Dla jakich grup wiekowych produkowane są kremy niwelujące zmarszczki pod oczami? 20 lat to wiek, kiedy na naszej skórze mogą pojawić się pierwsze oznaki starzenia. W sklepach jednak z pewnością nie kupimy preparatów przeciwzmarszczkowych dla tak młodych osób. Nawet jeśli nie uda nam się znaleźć kremów w odpowiedniej kategorii wiekowej, to warto wybierać takie kosmetyki, które pośrednio będą chronić naszą skórę przed tym negatywnym zjawiskiem. W zależności od typu cery należy wybierać w pierwszej kolejności najlepsze kremy pod oczy: nawilżające lub regenerujące, które przywracają skórze sprężystość.

Verdelab-ikonaNa sklepowych półkach nie stawia się kremów przeciwzmarszczkowych dla osób w wieku 20 lat, a przecież to już jest moment, kiedy powinniśmy zastanowić się nad rozpoczęciem pielęgnacji delikatnej skóry pod oczami. Głównym zadaniem kremów pod oczy jest nawilżenie i poprawa mikrokrążenia, dlatego powinniśmy poszukiwać takich składników, jak: skwalan, olej z ogórka, olej ze słodkich migdałów. W naszych produktach najważniejsze jest działanie i naturalny skład, dlatego nawet osoby w młodym wieku mogą sięgnąć po Izoze Eyemówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Zmarszczki pod oczami, zmarszczki wokół oczu, kurze łapki – jak z nimi walczyć?

Pierwsze zmarszczki pod oczami przyjmują postać płytkich linii. Z nimi możemy sobie jeszcze poradzić w domowym zaciszu, stosując właściwą pielęgnację. Jeśli jednak nie zrobimy nic, zmarszczki te z czasem przerodzą się w głębokie bruzdy. A tych już nie usuniemy samymi domowymi sposobami.

Największe znaczenie ma oczywiście profilaktyka, bo w ten sposób możemy opóźnić wiek, w którym pojawią się zmarszczki pod oczami. 30 lat to tylko metryka, wiek biologiczny naszej skóry może być niższy od niej nawet o kilkanaście lat! Jak zadbać o skórę pod oczami, aby starzała się w wolniejszym tempie?

Zmarszczki pod oczami również dzielą się na kilka typów. Tymi, które pojawiają się najczęściej, są zmarszczki mimiczne pod oczami. Mięśnie twarzy w czasie choćby zwykłego uśmiechania się powodują, że skóra wokół oczu intensywnie pracuje. Wynikiem tej pracy dość szybko stają się zmarszczki, które potocznie nazywamy kurzymi łapkami. Innym rodzajem zmarszczek są te na dolnej powiece, które często stają się wynikiem tzw. worów pod oczami. W wyniku stresu, choroby lub przemęczenia skóra pod oczami wiotczeje i staje się mniej elastyczna. Zmarszczki w tym miejscu to również zmora wielu kobiet i mężczyzn. Ostatnim typem są zmarszczki związane z opadającą górną powieką. Na wszystkie typy zmarszczek wokół oczy dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalistycznego kremu pod oczy. Warto wybierać takie kosmetyki, które charakteryzują się dużą ilością składników aktywnych pochodzenia naturalnego.

Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami domowych sposobów upiększających, na tym polu również znajdziemy kilka sprawdzonych metod. Jedną z nich jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Picie właściwej ilości wody poprawia ogólny stan naszej skóry, w tym także pomaga pozbyć się zmarszczek. Inny sposobem, są zimne kompresy, na przykład z ogórka lub masaż olejem kokosowym. Kiedy naszą zmorą stają się zmarszczki pod oczami? 30 lat to wiek, kiedy najwięcej kobiet zaczyna na poważnie przejmować się starzeniem swojej skóry. Warto pamiętać, aby już wcześniej korzystać z metod walki ze zmarszczkami.

Bez względu na wiek chcemy, aby nasz skóra była piękna i zdrowa. Zmarszczki pod oczami znacząco wpływają, nie tylko na nasz wygląda, ale też samopoczucie. Kiedy pierwsze z nich zauważamy w wieku 20 lat, ogarnia nas poczucie nieuchronnej starości. Na szczęście istnieją proste sposoby, by zapobiegać, a potem również radzić sobie z niechcianymi zmarszczkami.

Domowe sposoby na zmarszczki pod oczami

Najlepszym sposobem na profilaktykę zmarszczek pod oczami, a także na zredukowanie płytkich linii, jest codzienne sięganie po skuteczny krem pod oczy, jak Izoze Eye. Kosmetyk ten kompleksowo dba o skórę wokół oczu: nie dopuszcza do jej przesuszenia, neutralizuje szkodliwy wpływ wolnych rodników, pobudza odnowę włókien kolagenowych i elastynowych oraz poprawia ukrwienie skóry. W dzień chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i promieniowania UV, w nocy zaś wspiera naturalną regenerację skóry i zabezpiecza ją przed wysychaniem. W rezultacie zmarszczki stają się mniej widoczne i ulegają spłyceniu, a powstawanie nowych zostaje spowolnione.
Urozmaiceniem pielęgnacji kremem może być dobry olejek – np. olejek rycynowy. Na zmarszczki pod oczami sprawdza się on rewelacyjnie. Jednak ze względu na gęstą, kleistą konsystencję olejku, należy uważać przy jego aplikacji, aby nie rozciągnąć skóry.

Oczy - zmarszczki
Możemy również wypróbować jogę twarzy. Dzięki regularnym ćwiczeniom, mięśnie twarzy staną się silniejsze i będą lepiej podtrzymywać skórę. Ćwicząc jogę twarzy przez kilkanaście minut dziennie, efekty zobaczymy już po kilku tygodniach. Niezależnie od tego, czy uda nam się za jej pomocą podnieść opadające powieki, czy też nie, z pewnością poprawimy krążenie krwi i limfy i spowodujemy, że składniki aktywne kosmetyków lepiej się wchłoną.
Chcąc przeciwdziałać zmarszczkom, pamiętajmy także o tym, że na ich powstawanie wpływ ma nasz styl życia. Unikając nałogów i niezdrowej żywności, zapewniając sobie czas na wypoczynek i relaks oraz chroniąc oczy przed promieniowaniem UV, np. za pomocą okularów przeciwsłonecznych, zwiększamy swoje szanse na zachowanie młodej skóry na dłużej.

Zabiegi na zmarszczki pod oczami

A co jeśli nasza skóra pod oczami już pokryła się siateczką zmarszczek? Medycyna estetyczna posiada wiele rozwiązań na ten problem – jak HIFU, czyli lifting bez skalpela, który ujędrnia i napina skórę, dzięki czemu zmarszczki pod oczami zostają wygładzone. Popularnym i chętnie wybieranym rozwiązanie są też zabiegi pod oczy z wykorzystaniem lasera, np. Palomar Emerge, czy Harmony XL pro NIR. Laser stymuluje głęboką odnowę skóry, powodując w efekcie, że staje się ona gęstsza, mocniejsza i lepiej napięta. Zmarszczki pod oczami można też usunąć dzięki zabiegowi Dermapen – jest to mikronakłuwanie skóry, które pobudza syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Wspólnym mianownikiem większości zabiegów na zmarszczki pod oczami jest pobudzenie procesów naprawczych skóry, co pozwala uzupełnić powstające z wiekiem braki i zastąpić uszkodzone włókna nowymi, prawidłowymi.

Podsumowanie

Zmarszczki pod oczami pojawiają się zazwyczaj wcześniej niż inne linie na twarzy, co wynika z charakterystycznych cech skóry w tej okolicy. Warto pamiętać, że im wcześniej zaczniemy działać, tym lepiej – najkorzystniej zadziała profilaktyka. Utrwalone linie bardzo trudno usunąć za pomocą domowych rozwiązań. Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja – stosowanie dobrego kremu rano i wieczorem. Powinno się również zwrócić uwagę na dietę oraz zdrowy tryb życia. W przypadku głębokich linii możemy się wspomóc profesjonalnymi zabiegami, ale nawet w takim przypadku konieczne jest dbanie o skórę w odpowiedni sposób.

Izoze krem pod oczy

IZOZE EYEKREM NA ZMARSZCZKI POD OCZAMIKUP TERAZ

FAQ

1. Ostatnio mam coraz głębsze zmarszczki pod oczami, mimo, że nie jestem młoda. Czy da się to zatrzymać?

Oczywiście, że tak, ale wymaga to dyscypliny. Należy przejść na zdrowy tryb życia, jeśli do tego czasu tak nie było. Następnie potrzebny będzie bogaty w naturalne składniki krem, taki, jak ten z firmy Izoze Eye.

2. Zmarszczki pod oczami pojawiły się mimo, że zdrowo się odżywiam. Mam jednak problem z paleniem papierosów. Czy dobry krem rozwiąże ten problem?

Używki mają niszczycielski wpływ nie tylko na skórę, ale też na cały organizm. Warto zerwać z nałogiem, zadbać o swoje zdrowie i skórę od wewnątrz. Dobry, z aktywnymi składnikami krem, wtedy będzie mógł skutecznie działać.

3. Mam duże zmarszczki pod oczami, są uwarunkowane genetycznie. Wszystkie kobiety u mnie w rodzinie tak mają. Prowadzę zdrowy tryb życia, co można jeszcze z tym zrobić?

Można zastosować specjalne zabiegi w klinice medycyny estetycznej oraz 2 razy dziennie, rano i wieczorem, nakładać dobrej jakości krem na zmarszczki pod oczami, typu: Izoze Eye.


Bibliografia

1. Sikora M., Kosmetyka dla zaawansowanych, 2011
2. Carlo A., Anna M.M., Chiara S., and Donatella V., Stability studies of new cosmetic formulations with vegetables extracts as functional agents, 2001
3. Wilk M., Dankowska S., Adamski Z., Dermatologia dla kosmetologów, 2008
4. Cunningham W.J., Antiwrinkle Products, 2005
5. Dover J.S., Metody wypełniania tkanek miękkich stosowane w kosmetologii, 2005
6. Miczka A., Roślinne komórki macierzyste w kosmetykach, 2016

10 głosów

Komentarze

solanka - 2020-04-04 15:48:39

Kremów na zmarszczki pod oczami mamy multum. Rzecz w tym, że trzeba go umiejętnie dopasować do swojej cery. Ja eksperymentowałam dobre pół roku zanim natknęłam się na izoze eye, które sprawdziło się najlepiej z dotychczas przetestowanych przeze mnie kosmetyków na zmarszczki wokół oczów.

Lima25112 - 2020-04-03 21:38:29

Ja do swoich zmarszczek pod oczami podeszłam kompleksowo. Zmieniłam nawet poduszkę do spania iż to również ma wpływ na powstawanie zmarszczek na naszej skórze.

kokoszka - 2020-04-03 19:53:25

Jak zdecydujemy się na naturalne kremy na zmarszczki pod oczami to nie będziemy miały z nimi problemów. Tylko trzeba czytać etykiety takich kremów i mieć na uwadzę aby posiadały dużą ilość składników aktywnych i nie zawierały żadnego chemicznego paskudztwa.

FRYTA - 2020-04-03 10:25:39

na powstawianie zmarszczek pod oczami ma wpływ wiele czynników. Czasami po prostu dopada nas starość..

Pałosz56 - 2020-04-02 08:46:51

Ja tam standardowo na zmarszczki pod oczami stosuję naturalny krem pod oczy i staram się w odsypiać w weekendy :)

funkyłunki - 2020-04-02 00:13:53

Zmarszczki pod oczami zazwyczaj są powodem przemęczenia i zbyt późnego chodzenia spać. Niestety większość ludzi nie może sobie w dzisiejszych czasach pozwolić na luksus wypoczynku w tygodniu. Niektórzy to nawet w weekend pracują..

Opinie o Izoze - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊