Worki pod oczami – co trzeba o nich wiedzieć?
Strona główna » Blog » Worki pod oczami – co trzeba o nich wiedzieć?
Worki pod oczami mogą dotyczyć osób w każdym wieku i nie zależą od płci. To dlatego, że przyczyny powstawania są różne: od tych niegroźnych jak nieprzespana noc po chorobę. Jeśli opuchlizna dolnej powieki jest Twoim problemem, nie bagatelizuj go. Koniecznie przeczytaj, co może być powodem i jak sobie z nimi radzić.
Co sprzyja powstawaniu worków pod oczami? | Jak zapobiegać workom pod oczami? |
choroby np. nerek, tarczycy, anemia | regularnie badać się |
| wysypiać się |
| unikać używek |
niedobory żywieniowe | zadbać o dobrze zbilansowana dietę |
spanie na brzuchu lub na boku – skóra odkształca się | spać na plecach |
brak aktywności fizycznej | uprawiać ruch na świeżym powietrzu |
przesuszona skóra |
|
IZOZE EYENAWILŻAJĄCY KREM POD OCZYKUP TERAZ
Jak powstają worki pod oczami?
Worki pod oczami w formie nieestetycznej opuchlizny na dolnej powiece mogą się tworzyć, kiedy limfa w tkankach krąży zbyt wolno. Razem z limfą pod skórą często gromadzą się też toksyny. Oprócz problemów z mikrokrążeniem, na powstawanie worków pod oczami ma wpływ napięcie mięśnia okrężnego oka – im mniejsze, tym łatwiej o opuchliznę.
Worki pod oczami – zmęczenie, niewyspanie
Worki pod oczami pojawiają się najczęściej, jeśli śpimy zbyt mało i jesteśmy zmęczeni. Wtedy nasze mięśnie oka pracują nieco słabiej. Dodatkowo nasz nieuregulowany tryb życia często idzie w parze ze złą dietą, odwodnieniem, brakiem elektrolitów… To wszystko nie sprzyja prawidłowej cyrkulacji limfy i budzimy się z niepożądaną opuchlizną.
Coraz częściej zauważam worki pod oczami u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Worki powstają, ponieważ u takich osób limfa krąży wolniej, a produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń chłonnych – zamiast tego gromadzą się w tkance podskórnej. Dlatego nawet, jeśli wydaje nam się, że nie mamy skłonności do powstawania worków pod oczami – polecam codzienną dawkę ruchu! – mówi Marta Bożenda, kosmetolog
Worki pod oczami a choroba
Worki pod oczami zaobserwowane razem z innymi nietypowymi objawami, powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Opuchlizna dolnej powieki może być oznaką niedoczynności tarczycy. Wtedy towarzyszą jej m.in. przewlekłe zmęczenie, puchnięcie twarzy, ogólne uczucie spowolnienia, obniżona temperatura ciała i sucha skóra. Innymi przykładami problemów zdrowotnych objawiających się workami pod oczami są cukrzyca, zaburzenia krążenia oraz choroby nerek. Jeśli mamy wzmożone uczucie pragnienia i zwiększyła się potrzeba oddawania moczu, lekarz może zlecić badania w kierunku cukrzycy. W przypadku opuchniętych nóg możemy podejrzewać problemy z krążeniem. Na chorobę nerek wskazywać może zmieniony wygląd lub zapach moczu, częste parcie na pęcherz albo ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa.
Inne przyczyny worków pod oczami
Worki pod oczami, mogą Ci towarzyszyć, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia. Limfa krąży wolniej, kiedy nie zapewniamy organizmowi odpowiedniej dawki ruchu. Przyczyną worków pod oczami może być więc brak aktywności fizycznej.
Przeczytaj więcej o zmarszczkach pod oczami
Jak sobie z nimi radzić?
Worki pod oczami wywołane zmęczeniem, najlepiej byłoby zwalczać właściwą dawką snu (ok. 8 godzin dziennie), piciem min. 2 litrów wody dziennie, unikaniem używek oraz powrotem do zrównoważonej diety. Kiedy jednak wiemy, że nie jest to możliwe albo w sytuacji, gdy worków pod oczami nie możemy się łatwo pozbyć, bo są objawem choroby, przede wszystkim warto znaleźć dobry krem z naturalnym składem. Poprawi on wygląd naszej skóry i pomoże uporać się z uporczywą opuchlizną. Dodatkowo możemy stosować domowe sposoby zmniejszania obrzęku oraz zabiegi pod oczy w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Ważny jest również odpowiednio dobrany dobry krem na worki pod oczami.
Jak wybrać dobry krem pod oczy?
Z workami pod oczami przede wszystkim poradzi sobie regularnie stosowany dobry krem pod oczy. Skuteczny kosmetyk będzie zawierał składniki aktywne pochodzenia naturalnego. Pobudzą one krążenie krwi i limfy. Szukajmy w składach kofeiny, świetlika, witaminy C, witaminy K, arniki, pietruszki, bławatka i miłorzębu japońskiego. Produkty znajdujące się na początku składu zostały użyte w największej ilości, dlatego czytając etykietę, warto zwracać uwagę, czy substancje aktywne są wymienione jako jedne z pierwszych. Śladowe występowanie w kosmetyku dobroczynnej substancji nie wpłynie zauważalnie na stan naszej skóry.
Równie ważna jest aplikacja kremu, gdyż niepoprawnie nałożony może nasilić problemy ze skórą wokół oczu, a nawet z samym okiem. Produkt delikatnie wklepujemy opuszką palca, w okolice doliny łez. Nie ma potrzeby nakładania kremu bliżej oka, bo skóra wchłonie substancję z doliny łez, natomiast stosowanie kremu blisko gałki ocznej może wywołać niepotrzebne podrażnienie.
Worki pod oczami – domowe sposoby
Nieestetyczne worki pod oczami możemy zwalczać kuracją wspomagającą, zwłaszcza gdy chcemy szybko pozbyć się opuchlizny. Mamy do wyboru różne domowe sposoby:
- Kompres z herbaty: torebkę z herbatą o temperaturze letniej wody przykłada się do opuchlizny na ok. 30 minut; zawarta w herbacie kofeina zwęża naczynia krwionośne, przez co obrzęk się zmniejsza.
- Chłodne okłady: z zamrożonych plastrów ogórka, kostek lodu lub schłodzonej łyżeczki do herbaty, przez ok. 10 minut. Kostkami lodu warto wykonać też masaż okolic oka. Ten sposób powoduje zwężenie naczyń limfatycznych, więc pod okiem przestanie zbierać się tyle limfy.
- Plastry ziemniaka: ok. pół centymetra każdy, kładziemy na dolnej powiece na 5-10 minut. Potas zmniejsza opuchliznę, a skrobia łagodzi stany zapalne.
Zabiegi na worki pod oczami
W walce z workami pod oczami możemy wypróbować zabiegi kosmetyczne. Najpopularniejszymi metodami jest masaż o nazwie drenaż limfatyczny oraz wstrzykiwanie metodą mezoterapii substancji pielęgnacyjnych lub peptydów biomimetycznych. Masażu bez specjalistycznej wiedzy nie powinno się samemu wykonywać w domu.
Jeśli borykasz się z workami pod oczami nie bagatelizuj problemu, ale też pamiętaj, że – niezależnie od przyczyny – dobry krem pomoże Ci złagodzić nieprzyjemny efekt opuchlizny.
IZOZE EYENAWILŻAJĄCY KREM NA WORKI POD OCZAMIKUP TERAZ
FAQ
1. Często czuję się zmęczona, czy anemia może być przyczyną tego, że mam worki pod oczami?
Jest to możliwe, jednak przyczyn tego stanu rzeczy może być więcej. Warto zatem się przebadać. Oprócz tego, mimo wszystko dobrze będzie zastosować krem na worki pod oczami typu Izoze eye, który zawiera szereg dobroczynnych, naturalnych substancji, likwidujących ten stan.
2. Ostatnio pod oczami pojawiły mi się sińce i worki pod oczami, ostatnio też nie dbałam o siebie. Od czego zacząć?
Na pewno należy zacząć zdrowo się odżywiać i zadbać o odpoczynek. A także zainwestować w dobrej jakości krem z aktywnymi substancjami, takimi, jakie zawiera krem na worki pod oczami Izoze eye. Tak postępując szybko można poprawić swój wygląd.
3. Zdrowo się odżywiam, ale dużo pracuje, przez co pojawiły się worki pod oczami. Co można z tym zrobić.
Dobrym rozwiązanie będzie na pewno zwiększenie ilości godzin snu, by organizm miał czas się zregenerować. Do tego na pewno trzeba zastosować krem na worki pod oczami na bazie naturalnych składników np. Izoze eye.Shape
Bibliografia
1. Park C.S., Yang K.M., Kim M.L., Functional properties of medicinal plant extracts, 2006
2. Miczka A., Roślinne komórki macierzyste w kosmetykach, 2016
3. Wydro D., Starzenie się skóry – aspekty genetyczne, fizjologiczne i patomorfologiczne, 2009
Komentarze
Aleksandra123 - 2020-04-10 14:52:22
Byle nie było tam jakiś dziwnych rzeczy bo jednak jak patrze na składy innych kremów na worki pod oczami i w ogóle na zmarszczki a jest tam strasznie dużo baaaaaaaaaaaardzo nie za bardzo fajnych składników, które będą mogły podrażniać oczy. Czytajcie składy!
Aleksandra123 - 2020-04-07 21:48:01
Byle nie było tam jakiś dziwnych rzeczy bo jednak jak patrze na składy innych kremów na worki pod oczami i w ogóle na zmarszczki a jest tam strasznie dużo baaaaaaaaaaaardzo nie za bardzo fajnych składników, które będą mogły podrażniać oczy. Czytajcie składy!
layla - 2020-04-07 10:22:19
wydaje mi sie ze dobry krem pod oczy ktory ogolnie ma dzialac w sumie konkretnie na worki pod oczami powinien przede wszystkim retinol czy rumianek bo jednak ujedrnia to i zmniejsza obrzek heh
Patrycja87 - 2020-04-06 18:05:37
Chcąc się pozbyć worków po oczami można natknąć się na szereg domowych rozwiązań, ale jeśli chodzi o dobre kremy na worki pod oczami to takie ciężko jest dostać w drogeriach. Dzisiaj lepiej zakupy robić w internecie.
zmęczona - 2020-04-05 08:54:34
Worki pod oczami są straszne. Ja czasami wyglądam jakby mnie ktoś poturbował, no tragednia... a wszystko przez to, że obecnie studiuję medycynę i nie mam zbytnio czasu na sen... Krem pod oczy to chyba mój jedyny ratunek, aby jakoś przetrwać ten okres.
Gofi - 2020-04-03 11:35:14
Z domowych sposobów na worki pod oczami korzystałam jedynie z chłodnych okładów. A polegało to na tym, że łyżeczki wsadzałam to zamrażarki. Następnie po godzinie je wyciągałam i przykładałam je pod oczy. Po paru tygodniach były widoczne jakieś efekty, ale nie wiem czy warte świeczki :)